Při stavbě domu jsou vždy nejdůležitější základy a to samé platí i při tapetování. V této sekci najdete tipy, na co si dát pozor při přípravě podkladu.
Pevná, čistá a suchá podkladová stěna = dobrý základ pro tapetování
I ty nejestetičtější tapety uplatní svou krásu pouze po nalepení na správně upravenou plochu. Ne náhodou předepisují normy to, že základová plocha (stěna) musí být pevná, čistá, suchá, bez trhlin a bez látek bránících lepení. Jen tak můžete předejít nepříjemným komplikacím. Garantovat dlouhodobou životnost tapety je možné pouze při spolehlivém a odborném provádění tapetovacích prací, mezi které patří i důkladná příprava podkladové plochy.
Podkladová plocha není jen stěna
Podkladová plocha se definuje jako pevná nosná konstrukce, na kterou se přilepí tapeta, bordura nebo na kterou se uchytí dřevěný obklad. Součástí základu není jen nosná stěna (zdivo nebo stavební panely), ale i různé vrstvy (včetně krycích), jako jsou izolace, omítky, stěrkové plochy, barvy nebo jiné nátěry, někdy i staré tapety.
Na co si dát pozor
Důležitými vlastnostmi, které jsou při tapetování rozhodující, jsou pevnost a nasákavost podkladové plochy. Podle nasákavosti rozlišujeme vrstvy schopné absorbovat vlhkost neboli vrstvy savé (např. beton, dřevo, přírodní kámen, cihla, sádrokarton) a vrstvy hutné, nesavé (např. plast, kov, linoleum). Protože se tapetování obvykle provádí jen na savých površích, je nutné zvýšit nasákavost nesavých povrchů (např. odstraněním barevné vrstvy, omítnutím, přestrkováním, atd..). Tím se výrazně zvýší spolehlivost tapetování. Pokud není možné zvýšit nasákavost, je nutné zvolit takový typ tapety, který umožňuje odpařování vlhkosti lepidla přes strukturu tapety.
TIP: Špatný základ, holé neštěstí
Podkladová plocha musí být hladká, s dobrou nasákavostí, bez prasklin, nesmí obsahovat látky omezující přilnavost a musí být dostatečně pevná. O těchto vlastnostech se musíme přesvědčit ještě před tapetováním.
Tip: Pozor na kvalitu omítky
Pokud potřebujeme odhadnout kvalitu omítnuté plochy, stačí po ní lehce přejet dlaní. Pokud se na prsty přilepí zrnka prachu, pevnost není dostatečná. Obdobný test můžeme provést i s lepicí páskou.
Tip: Ověřte si vlhkost vaší omítky
Pokud nemáte k dispozici vlhkoměr, nalepte fólii o ploše cca 0,5 m2 na stěnu pomocí lepicí pásky. Přibližně po 24 hodinách ji odstraňte. Pokud pozorujete na vnitřní straně fólie kondenzovanou páru, nebo pokud plocha ztmavne, znamená to, že omítka je nadměrně vlhká.
V takových případech je nutné vyčkat než vyschne nebo vytopit místnost pomocí tepelného zářiče, aby se schnutí urychlilo.
TIP: Nezapomeňte na nasákavost
Před zahájením prací proveďte test nasákavosti. Na zeď štětcem nebo rozprašovačem nastříkejte vodu. Pokud je nasákavost povrchu dobrá, základová plocha pod vlivem vody změní po krátkém čase barvu. Pokud je nasákavost příliš vysoká, plocha rychle ztmavne. V tomto případě je nutné použít hloubkový penetrační nátěr.
TIP: Pryč se skvrnami
Mastné, olejové a dehtové skvrny musíte odstranit z povrchu před tapetováním. Mohou způsobit skvrny na tapetě, a navíc na takto znečištěnou plochu lepidlo ani tapeta nepřilne.
TIP: Vyplňte praskliny
Pokud se na stěně nachází praskliny, je třeba je vyplnit pružným spárovacím materiálem, např. stěrkovými hmotami Metylan Crack Filler.