Kdo s kým aneb výběr lepidla

Následující tabulka vám poradí s výběrem lepidla.

Aby byl výsledek vašeho tapetování dokonalý, podklad musí být čistý, suchý, hladký, rovnoměrný, nasákavý a pevný.

Přednostně doporučujeme lepidla vyznačené červeným křížkem. Hvězdičkou jsou označené případy, kdy můžeme namíchané lepidlo ještě posílit přidáním disperzního lepidla.

Při výběru lepidla bereme v úvahu:

  • typ a vlastnosti tapety,
  • nasákavost podkladové plochy,
  • relativní vlhkost v místnosti
  • a čas potřebný na přípravu lepidla.

Typ a vlastnosti tapety napoví

Hmotnost: Čím je tapeta těžší, tím větší by měla být počáteční přilnavost použitého lepidla. (Jedno z lepidel s dobrou počáteční přilnavostí je např. Metylan Special). Počáteční přilnavost namíchaného lepidla je potřeba někdy ještě zvýšit přidáním disperzního lepidla (např. když hrozí, že se okraje vinylových tapet vyhnou).

Materiál: Pro některé speciální materiály jsme vyvinuly speciální lepidla, např. Metylan direkt - lepidlo na vliesové tapety.

Zachování rozměrů: Při výběru lepidla musíme zohlednit i to, jestli si tapety zachovávají své rozměry (pak se lepidlo nanáší přímo na stěnu, např. Metylan Direct) nebo si své rozměry nezachovávají (a lepidlo se nanáší na zadní stěnu tapety, např. Metylan Normal).

Složení: Některé papírové tapety a tapety se zadní vrstvou z papíru jsou zlomitelné, to znamená, že při jejich odstraňování odstraňují pouze horní vrstvy a nosná vrstva zůstává na stěně a může sloužit jako makulatura (základní tapeta). Proto musíme použít silné, vodě odolné lepidlo. Na vliesové tapety, které jsou odstranitelné v suchém stavu, se hodí lepidlo Metylan direct. V tomto případě ho ale nesmíme posílit disperzním lepidlem, jinak tapety nebudou za sucha odstranitelné.
U vinylových tapet si vinylová vrstva zachovává své rozměry, ale papírová vrstva nabobtnává. Hrozí proto, že se okraje vyhnou, proto musíme použít lepidlo s vysokou počáteční přilnavostí. Na rohové překrytí můžete použít např. Metylan na opravy.

Struktura zadní strany: Vliesové tapety s lisovanou zadní stranou (se vzorem) se nedotýkají plochy stěny celou svou plochou. Proto musíme počítat s větší spotřebou lepidla (musíme ho někdy použít i na zadní stranu tapety). Často je také nezbytné posílit počáteční přilnavost lepidlem Metylan Secura.

Možnost přemalování: Aby se tapeta při přemalování neoddělila od stěny, musí být lepidlo odolné proti vodě (např. Metylan Spezial). Na lepeních pilinových tapet, které nasáknou nadprůměrné množství vody, a jejich struktura je mnohem volnější než u papírových tapet, se výslovně doporučuje Metylan Secura.

A to není ještě všechno, svou roli hrají i...

Relativní vlhkost v místnosti: Pokud tapetujete v místnostech s vysokou relativní vlhkostí (např. vlhké bloky), měli by jste použít lepidla s vysokou odolností proti vodě, např. Metylan Secura nebo Metylan Direct.

Rozpustnost lepidel: Ve srovnání s lepidly na bázi karboxylát-methyl-celulózy, které se rozpouštějí 1 den, se lepidla Metylan rozpouštějí velmi rychle (cca 20 minut), nehrudkovatí a lze je rozpouštět v studené vodě.

Nasákavost povrchu: Nejbezpečnější je lepit tapety na savé povrchy. Jsou ale i takové případy, kdy se to nedá, např. lepíme-li vinyl na vinyl (lepení bordury na horní okraj vinylové tapety). Pro lepení na nesavé povrchy se doporučuje Metylan na opravy.

Pokyny výrobce tapet: Většina výrobců tapet ve svých návodech k použití uvádí i požadované vlastnosti lepidla, např. zda je třeba použít lepidlo odolné proti vlhkosti nebo zda je nutné lepidlo posílit disperzním lepidlem.