Příprava lepidel Metylan aneb jak na to


Metylan (methyl-celulóza) je lepidlo distribuované v práškové formě. Obsah celé krabice postupně nasypte do předepsaného množství čisté studené vody (podle typu tapety), za stálého a intenzivního míchání míchadlem. Po 2-3 minutách lepidlo ještě jednou důkladně promíchejte. Po uplynutí doby přípravy na použití, uvedené na obalu, lepidlo znovu a důkladně promícháme. Homogenní hmota lepidla bez hrudek je připravena k použití.

Množství vody potřebné pro rozmíchání pro daný typ tapety se nachází v tabulce míchání, kterou najdete na krabičce lepidla.
! Je důležité použít přesně předepsané množství vody. Pokud totiž použijeme více vody, než je předepsáno, lepidlo bude příliš řídké a nebude mít očekávanou (počáteční) přilnavost a tapeta se ze stěny pravděpodobně odlepí.

! Pokud lepidlo omylem příliš zředíte (např. při špatném odměření vody na míchání), nesypte další prášek do již smíchané směsi. Došlo by k tvorbě hrudek! Raději namíchejte hustší lepidlo (s menším množstvím vody) a poté ho pomalu nalijte do řídkého lepidla za stálého míchání. Výslednou směs poté znovu důkladně promíchejte.

! Na namíchání tapetového lepidla Metylan ve formě prášku stačí čistá studená voda.

Pokud potřebujete namíchat větší množství lepidla, můžete použít ruční nízkootáčkové míchadlo s elektrickým pohonem. Nikdy nepoužívejte k promíchání lepidla vrtačku, protože kvůli vysokým otáčkám vznikají v lepidle vzduchové bublinky, které snižují zvlhčovací účinnost lepidla.

K přípravě lepidla použijte celý obsah 1-2 krabic najednou. Pokud namícháte jen dílčí množství, mohou být v těchto dávkách přísady ve formě prášku nerovnoměrně rozděleny, což může způsobit rozdílné lepící vlastnosti.

Pokud chceme/potřebujeme zvýšit počáteční přilnavost lepidla, můžeme práškové lepidla posílit. Lepidlo posilujeme především tehdy, když to vyžaduje složení nebo struktura tapety (např. vinylové tapety s papírovou zadní vrstvou).