Jen hezká tapeta nestačí

Lepidlo ovlivňuje výsledek tapetování víc než by se mohlo na první pohled zdát. Pokud použijeme lepidlo s malou lepicí sílou, tapeta po pár dnech odpadne ze zdi. Nenecháme-li papírovou tapetu dostatečně nabobtnat, objeví se pod ní neestetické bubliny. V následujících odstavcích se dozvíte, které parametry musíte při nákupu lepidla pro tapetování vzít v úvahu.

Lepidlo můžeme aplikovat 3 způsoby:

Přímo na tapetu

Pokud si tapety nezachovávají své rozměry, lepidlo se nanáší přímo na zadní stranu tapet. Lepidlo s obsahem methyl-celulózy nanášíme na zadní stranu tapety štětcem, kartáčem nebo pomocí přípravku na tapetování. Papír (na zadní straně tapety) vlivem vlhkosti v lepidle nabobtná a šířka tapety se může oproti původním rozměrům během 10-15 minut zvětšit až o 1-1,5 cm. Během této doby se poskládána tapeta "změkčuje" (bobtná). Na stěnu ji můžeme nalepit až po úplném dokončení bobtnání. Pokud nalepíme tapetu na stěnu před tím, než zcela nabobtná, dokončí se bobtání až na stěně a pod tapetou vzniknou různé neestetické bubliny a záhyby.

Přímo na stěnu


U tapet, které si zachovávají své rozměry, odpadá proces "změkčování" (bobtnání). Lepidlo můžeme nanášet přímo na stěnu. Namíchané lepidlo Metylan Direct nebo Metylan Secura naneste rovnoměrně na stěnu pomocí krátkosrstého kruhového štětce nebo pomocí válečku. Váleček na lepidlo Metylan dávkuje optimální množství lepidla přímo na tapetu a zajišťuje rovnoměrné nanesení lepidla. Klasické malířské válečky nejsou pro rovnoměrné nanášení lepidla příliš vhodné.

Na stěnu i tapetu

Některé tapety (zachovávající si své rozměry) mají na zadní straně vlisované vzory, které podstatně zvyšují spotřebu lepidla. U těchto tapet někdy musíme nanést lepidlo jak na stěnu, tak na zadní stranu tapety, aby se dosáhlo důkladného navlhčení.

TIP: Pozor na předávkování
Lepidla Metylan vždy rozmíchejte v doporučeném množství studené vody. Pozor na „předávkování“ vodou. Snižuje přilnavost lepidla a může být příčinou nedostatků při tapetování.